Eurocupien karsintakierrokset alkavat – nämä Huuhkajat tositoimissa
Jalkapallon eurocupin karsinnat alkavat tällä viikolla ja tositoimissa nähdään myös usea Huuhkaja-pelaaja.
HJK aloittaa karsinnat Mestarien liigassa kohtaamalla Pohjois-Irlannin mestari Larnen. Huuhkaja-pelaajista HJK:n riveissä nähdään Tuomas Ollila, Matti Peltola, Miro Tenho, Pyry Soiri, Lucas Lingman ja Santeri Hostikka. HJK pelaa ensimmäisen kierroksen pelinsä 12.7.
Mestarien liigan karsintojen myöhemmässä vaiheessa nähdään myös Kaan Kairisen Sparta Praha ja Glen Kamaran Rangers.
Konferenssiliigassa Mikael Soisalon Riga FC saa vastaansa islantilaisen Vikingur Reykjavikin. Konferenssiliigan avauskierroksella suomalaisjoukkueista mukana nähdään FC Haka ja FC Honka. Haka saa vastaansa pohjoisirlantilaisen Crusaders FC:n ja Honka kohtaa kazakstanilaisen Tobolin.
Toisella karsintakierroksella mukaan tulee muun muassa Urho Nissilän KuPS sekä Rasmus Schüllerin Djurgården. Haka ja Honka ovat tositoimissa torstaina 13.7.
LUE MYÖS:
- Ville Koski suorana – ”Hankala ysikymppinen”
- Saksa astetta parempi – Huuhkajille raakaa oppia
- ”Pohjolan muuri” hyvällä mielellä Saksa-otteluun
- Jacob Friis hakemassa positiivista tulosta
- Yksi muutos Huuhkajiin – Juho Kilo kutsuttiin mukaan
- Viljami Sinisalo fiilisteli tuplaa
- Berat Sadik laittoi nappulat naulaan
- Tim Sparv jättää Huuhkajat
- Yksi muutos lisää – Janssonille ensimmäinen kutsu
- Mika Lehkosuo valitsi Pikkuhuuhkajat
- Mika Kottila on katsonut Huuhkajien ottelut myös uusintana – ”Ei tarvitse seurata pelejä valmentajana tai asiantuntijana”
- Juha Pirisen Trencinille tärkeä vierasvoitto
- Juha Piriselle keltainen maali-ilottelussa
- Juha Pirinen sivussa Trencinin romahtaessa kotonaan
- Juha Pirisen Trencinille arvokkaat pisteet
- Trencinille niukka tappio – Juha Pirinen katseli keltaista
- Juha Pirisen Trencin tappioon – kuudes sija häämöttää
- Huuhkajien valmistavan leirin pelaajaryhmään muutoksia
- Juha Pirinen isossa roolissa Trencinissa: ”Itseluottamus korkealla”
- Trencin palasi voittojen tielle – Juha Pirinen täräytti avausmaalin